Videa o ZX Spectru

SIF

a přenos dat pomocí upravené ROM

Nejprve inicializace SIFu a nastavení PC, přenos nedokončeného XTrackeru (kompilován ze zdrojáků na PC pomocí AS), rozpracovaný booter a srovnání se starou verzí booteru. Nový booter na videu je ještě ve značně nehotovém stádiu, dokončil jsem asi o týden později. Na obrázku je ještě napsána verze 3.0, ale nakonec je z něj 2.2.

odkaz na Youtube

Nenechte se znechutit nastavováním parametrů sériového portu (stty se stejně nastavuje jen 1x). Při vývoji softwaru je to i tak velmi usnadňující a proti jiným způsobům přenosu dat pohodlné. Dokonce i rychlejší než načítání do aktuální verze Fuse emulátoru. V něm je potřeba při každé změně programu znovu vybrat v dialogu TAP soubor a pak ještě z nějakých záhadných důvodů vždy zobrazuje pruhy pilotního tónu i když data načte okamžitě.

Komunikace s ConnectOne a odeslání emailu

Reset přes ISOROM 128 menu, TRDOS nastartuje booter (už hotovou verzi 2.2), spustím experimentální utilitu pro SIF a v terminálu odesílám email, který dorazí o několik sekund později a je zobrazen v Thunderbirdu.

odkaz na Youtube

Terminál na videu je pouze experimentální a není dokončen.

Scandoubler

Montáž v +2

Pohled, jak může být scandoubler namontován v šedém ZX Spectrum 128k +2. Odstranil jsem modulátor a několik součástek souvisejících s vytvářením kompozitního signálu, aby se scandoubler vešel. Vstupy scandoubleru jsou připojené na RGBI, 35MHz hodiny a napájení. Na druhé straně desky scandoubleru, což na videu není vidět, je 128kB SRAM a CPLD řešící logiku.

odkaz na Youtube

Ostatní

opravený Didaktik Kompakt

Jeden z prvních testů čerstvě opraveného Didaktiku Kompakt, byla v něm vadná EPROM a GAL řešící adresaci portů řadiče atd.. Didaktika už má nyní jeho majitel. Tímto ještě jednou děkuji p. Macháčkovi, který mi poslal větší množství náhradních GALů. Pokud by někdo další měl podobnou závadu, rád náhradní GALy poskytnu.

odkaz na Youtube

Jedním z drobných problémů Didaktiků je sice na pohled hezká, ale smazávající se a občas i zadrhávající klávesnice. Kompakt na videu měl ještě ke všemu klávesy přelepené průhlednou lepenkou, která se na okrajích odlepovala. Existuje samozřejmě způsob jak klávesnici vylepšit a problémy zcela odstranit, ale je to pracné. Ideální je novou klávesnici opatrně přelakovat průhledným polomatným lakem a vodící dutinky jemně namazat speciální vazelínou na plastové mechanické součásti.

Didaktik Kompakt na videu je k monitoru LG připojen přes kompozitní video. Zúžený obraz je vlastností všech Didaktiků M a Kompakt, protože jsou osazené ruskou variantou obvodu ULA (v Didakticích se jí říká PLA), která obraz generuje.

Tisk na tiskárně Gamacentrum 01

Podrobně viz celý článek Tisk na Gamacentrum 01.

odkaz na Youtube

Kreslení na plotru XY4160

Podrobně viz celý článek Tisk na plotru Laboratorní Přístroje Praha XY4160.

odkaz na Youtube

odkaz na Youtube

Kreslení na plotru XY4160

Další videa ke shlédnutí na mém YouTube kanálu.

odkaz na YouTube kanál

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.