TRDOS image copier for SIF

Úvod

Jelikož TRDOSové diskety lze pomocí PC číst jen velmi obtížně, někdy s chybami, někdy vůbec a kopírovací programy z principu nefungují v Linuxu ani v novějších Windows než Windows 98 je nejlépe s disketami TRDOSu pracovat přímo na Betadisku. Způsobů jak přenést data mezi ZX Spectrem a PC je hodně, v tomto případě jsem zvolil SIF. Na straně PC jsem se pokusil obejít bez jakékoliv dodatečné aplikace.

Bohužel to, že na PC není potřeba nic, kromě dd a správně nastaveného sériového portu sebou nese riziko chyb, protože neexistuje žádný kontrolní součet podle kterého by se dala zkontrolovat správnost přenesených dat, pouze počet bytů. TRD image diskety je prostě jen obsah diskety bez jakýchkoliv dalších metadat, bylo by nutné kontrolovat správnost dat další utilitou. Snad v nějaké další verzi programu.

Ovládání

Jednodušší být už nemůže. Disk lze číst a poslat do PC, nebo naopak. Lze zobrazit obsah nastaveného drivu a přepínat mezi nimi. Toť vše.

Pokud program zobrazuje hlášku "Disc error!" jako na obrázku, pak to znamená, že na disketě není přítomna značka TRDOSu. Programu to nevadí, data přenese (oběma směry), ale disk není čitelný TRDOSem v BASICu. V tomto případě to je důsledek zápisu nesmyslných dat načtených přes SIF na disk.

menu nápověda čtení disku

Při práci s disketou se zobrazuje malá ikonka, modrá znamená čtení z diskety, červená zápis na ní.

Před zápisem na disk program čte data dokud se nevyprázdní všechny buffery. Mělo by to fungovat i s USB-RS232 redukcemi, které mají buffer docela velký a prosté testování bitů na portu SIF nestačí.

Pokud program zůstane v nějaké situaci zastavený se žlutým okrajem obrazovky, pak to znamená, že čeká na data z PC, která nepřicházejí, nebo se data snaží poslat a příjemce je nepřijímá.

A nakonec varování před zápisem dat na disketu, jakmile zápis povolíte, data na disketě budou definitivně ztracena, takže buďte opatrní a dobře si zkontrolujte jestli opravdu máte v mechanice správnou disketu. Po přepsání už není cesty zpět.

zápis disku varování

Nastavení RS232 v Linuxu

stty -F /dev/ttyS1 115200 cs8 clocal cread -cstopb parenb -parodd crtscts raw
parametrvýznam
115200115200 baudů
cs88 bitů
clocalzákaz modemových řídících signálů
creadpovolí příjem
-cstopbjeden stop bit
parentbbude generovat a očekávat paritní bit
-paroddlichá parita
crtsctspovolí RTS/CTS handshaking, tj. hardwarové řízení toku dat
rawignoruje řídící znaky

Podobně pro další sériové porty ... Ve výchozím nastavení má obvykle povolený zápis na port jen root.

Přenos do ZX Spectra i do PC lze realizovat prostým příkazem CAT ... Ve Windows asi podobně, ale jelikož je nepoužívám, tak to nemám vyzkoušené.

cat ./image.trd > /dev/ttyS0
cat /dev/ttyS0 > image.trd

Download

Opravené chyby a aktualizace

  • 1.11.2007 - Zveřejněna první použitelná verze.

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.