Doplňky k PMD 85

PMD 85 je též jeden z mých oblíbených počítačů. PMD 85 byl dokonce úplně první počítač se kterým jsem se výrazněji setkal ještě před Didaktikem Gama.

Díky okolnostem taky jeden mám, zachránil jsem ho kdysi dávno před vyhozením a později, když jsem získal rozum, jsem ho vyčistil, zprovoznil a opravil tak, že opět přináší radost i poučení.

Aby všechna ta seriózní práce s PMD 85 byla ještě o něco příjemnější, čímž myslím především hraní retro her i zcela nových her pro tuto retro platformu, bylo potřeba vyrobit několik důležitých doplňků. Zapojení PMD 32-SD i joystickové redukce je převzato od bratří Bóriků z jejich webu o PMD 85.

foto foto

Redukce jsem zkoušel s několika myšima i s několika joysticky, zkoušeli je i jiní, tak snad na nich nezbyla žádná fatální chyba.

Emulátor disketové jednotky PMD 32-SD

Zapojení jsem převzal odsud, v roce 2013 jsem si vyrobil dle mého názoru úhlednější provedení s praktičtějším konektorem, které jsem používal několik let. Ale protože jsem později chtěl mít všechny doplňky v jednotném stylu a protože jsem chtěl PMD 32-SD ještě o maličko menší, elegantnější, bez potřeby používat napájecí adaptér s určitou polaritou, vyrobil jsem novou variantu na kvalitní prokovené desce, s nepájivou maskou a potiskem.

foto PMD 32-SD foto PMD 32-SD foto PMD 32-SD

Diskuze o PMD 32-SD na OldComp.cz

Download

Redukce pro připojení joysticku 4004/482

Zapojení jsem převzal odsud, nejprve vyzkoušel na prototypu a potom navrhl vlastní plošný spoj. Defakto standard pro dobové hry týmu VGB Software a 4004/482 ZO Svazarmu, převzatý i pro nový software.

foto redukce joystick 4004/482 foto redukce joystick 4004/482

S touto redukcí nefunguje na joysticku autofire. PMD 85 nemá na svém konektoru vyvedené napájení +5, bez kterého to nejde. Standardní spínačový joystick vybavený autofire samozřejmě použít lze, jen to automatické mačkání fire nebude fungovat.

Download

Redukce pro připojení TTL Amiga/Atari myši

Tuto redukci jsem navrhl na základě diskuze na OldComp fóru a společnými silami jsme ji dotáhli do použitelného stavu. Umožňuje připojení Amiga, nebo Atari myši k PMD 85 tak, aby byla kompatibilní s myší 602, kterou jsme díky Liborovi L.A. prohlásili defakto za standard, protože s ní fungovala v té době jediná existující klikací hra Funny Fruits.

foto redukce na TTL myš foto redukce na TTL myš

V době psaní tohoto článku díky Liborovi L.A. existují už dvě hry pro tuto myš (Funny Fruits, Minesweeper těsně před dokončením a o dalších se mluví). A samozřejmě existuje program Greditor, který pro tuto myš vznikl v době, kdy se stavebnice Myši 602 prodávala. Bohužel, jak cituje Dex v diskuzi, tento program je naprogramovaný tak, že funguje pouze na PMD 85-1. Kvůli Greditoru jsem zachoval možnost propojit signály /INT a CLK0 stejně, jako tomu bylo u původní Myši 602. Nové hry tyto signály nepotřebují a jumpery mohou zůstat nezapojené.

Diskuze o Myši 602 a této redukci na OldComp.cz

Původní Myš 602 vypadala takto. Viz srovnání kuličkových myší. Pravděpodobně neexistuje mnoho postavených a funkčních exemplářů. Pro skutečně odvážné kutily je tu ke stažení návod ke stavbě Myši 602. Technicky není tak složitá, aby ji nebylo možné postavit znovu a s dnešními možnostmi mnohem lépe.

foto Myš 602 foto Myš 602 foto Myš 602 foto Myš 602

Download

Historie změn článku

  • 2020-12-29 - sepsáno a zveřejněno

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.