Paměti ROM pro ZX Spectrum

ÚVOD

Zde si můžete stáhnout některé z ROM, které se vyskytují v různých variantách ZX Spectra a jeho periferiích. Většina z továrních variant je běžně dostupná na internetu, takže krom těch nejzákladnějších jsem se snažil posbírat a zveřejnit spíše varianty specifické pro českou a slovenskou republiku, což se naopak na zahraničních stránkách sehnat většinou nedá.

Většinu z ROM můžete použít i ve všelijakých emulátorech pouhým nahrazením stávajících souborů, nebo v lepším případě přepsáním cesty a jména souboru konfiguračním souboru, případně by neměl být žádný problém zapsat soubory do EPROM a použít v reálném hardwaru.

Download

Standardní ROM od výrobců ZX Specter

ISOROM

ISO ROM je hodně orientovaná na spolupráci Basicu ZX Spectra s Betadiskem viz. podrobnější popis, pro práci bez Betadisku moc výhod nenabízí. Snad jenom opravené chyby standardní ROM.

Další varianty. RAMRAMIS je stejná jako v předešlém seznamu, ale není rozdělená na 16kB stránky. ROMRAMIS a ROMROMIS jsou předchůdci v nichž chybí některá rozšíření přítomná v RAMRAMIS.

Pokud budete chtít použít RAMRAMIS v jakémkoliv emulátoru pamatujte na to, že potřebuje možnost zápisu do ROM čímž si ověřuje správné nainstalování sebe sama do SRAM v ISOROM úpravě, pokud zápis není povolen, pokusí se přestránkovat a opravit se z ROM, což se jí v emulátoru bez emulace ISOROM nepovede a zacyklí se.

Nejlépe použijte jednu z Velesoftem opravených variant. To je poslední a nejlépe funkční ISOROM pro ZX Spectrum 128k, o které vím. V emulátorech je plně funkční a nejlépe spolupracuje s TRDOS 5.05 CZ.

TRDOS

Podrobnosti o vylepšeních novějšího TRDOSu 5.04 a TRDOSu 5.05 se dočtete zde.

Netříděný mix

Soubory jsou v balíku uložené ve formátu pro program Hobeta. Pro použití na ZX Spectru bude pravděpodobně nejjednodušší použít stejný program k nakopírování zpět na TRDOSovou disketu.

Cokoli z této stránky stáhnete a použijete činíte výhradně na vlastní nebezpečí.

Neposkytuji žádnou záruku, neručím za hardwarové odlišnosti ani za nic jiného. To co uvádím by sice fungovat mělo, protože jsem to tak používal, ale pokud Vám to fungovat nebude, máte smůlu. Přesto se pokusím poradit a pomoct, pokud mi napíšete a bude-li to v mých silách.

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.