ZX Storage Tower
Idea a návrh
Jednoho dne mne přestalo bavit povalovat disketové mechaniky, CDROM, HDD atd. na jedné hromadě okolo ZX Spectra. Chtěl jsem je hezky uložit do kompaktní skříňky, která by byla rozebiratelná, co možná nejmenší, obsahovala dostatečně dimenzovaný zdroj a přitom byla dobře přenosná na akce.
Strávil jsem spoustu večerů měřením mechanik a použitých dílů. Nakonec jsem navrhl něco, co má 3 volně použitelné 5 1/4" pozice a jednu skrytou určenou pro HDD, nebo cokoli jiného. Návrh je hodně strohý (mám to tak rád) a maximálně účelný, tak, aby bylo možné odšroubovat obě bočnice a celek i nadále držel pevně pohromadě, přitom musí být přístupné všechny důležité kabely.
Zdroj jsem nakonec koupil v GME, konkrétně typ PS-50-D50B prodávaný pod číslem 751-376 (už se neprodává, nyní pravděpodobně nahraditelný modelem MEAN WELL RD-50A / 751-245). Větev 5V je docela tvrdá, 12V mírně kolísá, když se rozjede CDROM a 5,25" FDD zároveň, tak odběr vyletí špičkově přes 1A a napětí klesne asi o 1V. Provozu to naštěstí nevadí, napájejí se tím jen motory. Krom toho zdroj, který jsem používal dřív na tom byl výrazně hůř a občas se vypnul. HDD používám 5V notebookové 2,5", takže ani těm pokles 12V nevadí. Hlavně je zdroj malý a zahřívá se přijatelně.
Celé jsem to narýsoval v QCADu, dostupný je i pro Windows, ale zkompilovaná verze je jen jako demo. V linuxových distribucích bývá jeho GPL verze ze zdrojáků skoro vždy součástí (nyní LibreCAD, nebo QCAD stáhnutelný z webu Ribbonsoftu, po vypnutí placených doplňků se trial verze dá přepnout do časově neomezené).
Pro představu jsem si nakreslil a vyrenderoval v Kpovmodeleru 3D model (program je pro Linux s KDE a používá k renderování PovRay. Hezky se v něm pracuje s absolutními rozměry a relativní polohou prvků. Oproti výkresu z CADu je render zjednodušený, nejsou v něm např. výztuhy lepených spojů.
Celá skříňka je navržena ze 4mm tlustého plexi, které lze docela dobře lepit. Bočnice mají být přišroubované zápustnými šrouby do zatavené matice M3, nebo závitové vložky, proto jsou otvory i ve vnitřních výztuhách.
Otvory na šrouby pro přišroubování komponent jsou na místech, která potřebuju já, ale nic nebrání je mírně posunout. Oválné otvory jako bývá zvykem v plechových šachtách v PC jsem dělat nechtěl, na to je plexi příliš křehké. I tak je vhodné podložit šrouby asi 1mm tlustou papírovou podložkou, použít šrouby ve všech otvorech a utahovat menší silou, jinak má plexi tendenci postupně praskat.
Výroba plexi dílů
Po asi čtrnáctidenním hledání jsem si k vyřezání vybral firmu MK Plexi, díly mi vyřezali zhruba za týden za necelých 1300Kč včetně zadní stěny k PS One monitoru. Na daný účel je výsledek perfektní a cena je přijatelná. Zvlášť ve srovnání s pracností řezání obdélníkových otvorů ručně a s tím, že bych nikdy nemohl ručně dosáhnout takové přesnosti a kolmosti řezu. Jedinou nevýhodou řezu laserem je to, že materiál taví (díky čemuž ho lze řezat) a velmi malé ostré konvexní tvary prořezává, tj. z místa, kde se ve velmi krátkém čase řeže znovu a materiál je ještě horký odtéká víc materiálu a zařízne se trochu hlouběji do dílu. Týká se hlavně malých obdélníkových otvorů. Ale na druhou stranu právě díky tavení materiálu je povrch řezu hladký a slitý, přesto je na něm znát jemné vroubkování (nevím jestli proto, že laser je pulsní, nebo kvůli posuvu, nebo to má úplně jinou příčinu, ale z jiných zkušeností to je zřejmě obvyklá vlastnost laserového řezu).
Vlastně jediným problémem, který jsem s firmou MK Plexi měl je to, že primárně pracují s Corelem a neumějí (neuměli?) otevřít úplně libovolný DXF výkres, konkrétně zrovna ten z QCADu jim dělal problémy (Možná jsem měl použít R12 verzi formátu... zkusím příště). Dost to komplikuje situaci, protože jsem musel sehnat počítač s Windows na němž jsem použil nějakou konverzní utilitku do DWG souborů. Pro mne osobně to je dost velká komplikace, protože Windows běžně nepoužívám. Windowsákům s Corelem (asi většina grafických studií, které jejich služby využívají) to může být jedno.
Lepení (25 - 28.9.2007)
Konečně jsem našel chvilku, abych to vše slepil dohromady. Výsledek je prakticky shodný s návrhem, přesnost dostatečná, díly netřeba nijak upravovat. Použité lepidlo UHU Power na plexi, zdá se, drží dobře a po zaschnutí je dostatečně tvrdé. Bohužel přes veškerou snahu se mi nepodařilo plexi slepit tak, aby zůstalo hezké i ve spojích. Kdybych použil lepidla málo, udělá ve spojích bubliny a spoje by nebyly pevné, když ho použiju dostatek, tak ze spojů vytéká a není snadné neopatlat plast okolo. No nevadí, stejně mám v plánu povrch obrousit a nalakovat na černo ve stylu ZX Spectra.
Hotovo
Hotový výrobek vypadá takto a slouží perfektně. Jen uvnitř dosud není plánovaný 2,5" HDD a CDROM používám jen jako audio ... snad někdy najdu chvilku na realizaci.
O pár let později jsem CDROM vyměnil za černou, viz foto se ZX 48k a Betadiskem, lépe to vypadá. K instalaci HDD nedošlo, stihly mezitím vyjít z módy a místo něj používám různé flash paměti, které není potřeba montovat do externího boxu.
Download
- 2007-08-04_zx_storage_tower.tar.bz2 - kompletní dokumentace BZIP 520kB
Historie změn článku
- 2007-08-04 - sepsáno a zveřejněno
- 2009-01-18 - přidány obrázky