Měnič napětí ve Spectru 128kB +2

Možná se Vám někdy stalo, že jste při připojování nějaké periferie zkratovali, nebo přetížili zdroj ZX Spectra. Přetížíte-li napájení 5V, nebo 9V obvykle se nic nestane, ale pokud totéž provedete s -5V, -12V a +12V obvykle shoří tranzistor ZTX650, který spíná proud vinutím malého transformátoru. Napětí se zápornou polaritou snad i oželíte, ale +12V je nezbytně nutné k napájení výstupního zesilovače signálu Composite PAL a hlavně k napájení obvodu TEA2000, který tento signál vytváří ze signálů RGB a Bright, z obvodu ULA. Důsledkem, je kvalitně černý obraz a na monitoru nevidíte vůbec nic. Kromě toho nebude fungovat RS232C, ale to tak moc nevadí. No a za to vše může tranzistor ZTX650.

Pokud ho půjdete koupit, připravte se na to, že ZTX650 neseženete a že se nejspíš už velice dlouho nevyrábí. Existuje několik náhrad, z nichž se mi podařilo sehnat tranzistor 2SC3328. Parametry má velice podobné a jestli se nepletu vydrží i vetší proudy, takže jeho likvidace je o něco obtížnější. Katalogový list tranzistoru ZTX650 se mi sehnat nepodařilo, náhradu jsem našel v papírovém katalogu, kde nebylo uvedeno nic jiného než odkaz na tranzistor 2SC3328 a podrobnosti o něm. O něco později jsem sehnal i datasheet v PDF, který si můžete stáhnout v sekci download na konci stránky. Mimochodem, někde jsem se dočetl (ne tak docela, italsky nerozumím, ale dalo se to pochopit ze souvislostí), že kdosi měl podobný problém a řešil ho tranzistorem BC337.

Jedno je jisté, tranzistor 2SC3328 má odlišně rozmístěné vývody, rozhodně ho nezapojujte tak jak pasuje do desky ! Následující obrázek ukazuje rozmístění vývodů SHORA, tedy tak jak jsou díváte-li se na tranzistor zapojený v desce ze strany součástek jakoby skrz pouzdro tranzistoru. Nejvhodnější je překřížit vývody báze a kolektoru, přičemž doporučuju jeden z vývodů izolovat.

rozmístění vývodů tranzistoru ZTX650 rozmístění vývodů tranzistoru 2SC3328

Pro jistotu uvádím schéma zapojení měniče, které nebývá běžně součástí schémat ZX Spectra a jen velmi obtížně ho lze najít na internetu. Já jsem schéma získal jako špatně nascanovaný obrázek, kde některé údaje byly zcela nečitelné, tyto jsem ověřoval přímo ve Spectrum 128k +2 (grey case). Snažil jsem se, aby ve schématu nebyly chyby, ale úplně 100% to nezaručuju, takže buďte opatrní. Pořadová čísla součástek myslím vycházejí z původního firemního manuálu.

schéma napěťového měniče

Měnič je napájen jednak přímo z externího adaptéru (9-11V) a jednak stabilizovaným napětím 5V, takže je nutné mít při testování zapojen i stabilizátor 7805.

Pokud se Vám nepovede sehnat zmiňovaný tranzistor 2SC3328, nebo Vám odešel některý z jiných tranzistorů, mohl by se Vám hodit tento odkaz na speccy.org se seznamem všelijakých ekvivalentů. Doporučuji předem prověřit a postupovat velmi opatrně.

UPDATE (30.10.2005):

Zatím nevím proč tomu tak je, ale mám jedno ZX Spectrum, kde výše popsaný tranzistor fungoval. Když jsem se ho pokusil použít v jiném stroji, tak se zdroj nerozeběhl. Tj. zkusil jsem na Pandoře doporučovanou náhradu BC639 a s tím to fungovalo na první pokus. Vývody má prohozené taky, viz katalogový list.

Download

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.