ZX IDE Interface

Úvod

Zde by se měly objevovat novinky ohledně mojí práce na ZX IDE Interface, jehož autorem je pravděpodobně Pera Putnik. Nicméně do nynější použitelnější a rychlejší podoby ho upravili Lubomír Bláha (Tritolsoft) a Pavel Říha (PVL), kteří se kromě samotného rozhraní momentálně zabývají i vývojem softwaru - viz. odkazy, za což jim děkuji a tímto je zdravím.

Zjištění a zkušenosti

  • ZX IDE Interface pracuje u ZX Spectra +2, Didaktik Gama 89 a ZX Spectra 48kB bez problémů.
  • Nezjistil jsem kolizi s Betadiskem, obě zařízení spolu pracují zcela normálně.
  • Zjistil jsem problémy u Didaktika s připojeným řadičem Diskface plus. Pravděpodobně přetížený zdroj, později důkladně prověřím.
  • Momentálně aktuální verze plošného spoje se nehodí k použití jako externí periferie, ale je vhodný k zabudování dovnitř počítače spolu s HDD.
  • Zřemně dochází ke kolizi mezi interface a MultiFace 128. V každém případě se program hroutí pokud se pokusím číst porty ZX IDE Interface, který připojen není zato připojen je Multiface 128. Toto jsem zjistil v emulátoru X128, který považuju za velice kvalitní. Na skutečném HW totéž otestovat nemůžu, protože Multiface 128 nevlastním.

Informace o programu

Následující program, který tu můžete stáhnout umí především číst jednotlivé sektory z IDE harddisku, které zobrazuje na obrazovku jako textový výpis. To umožňuje do jidté míry snadno odhadnout co je v načteném sektoru uloženo a taky trochu objasňuje strukturu některých dat. Výpis je prováděn v kódové stránce CP1250, takže je zobrazována i česká diakritika pokud načtený sektor obsahuje text v této kódové stránce. Vím že odpůrci Windows mě nebudou mít rádi, ale font snad není tak špatný. Vytvořit font pro ISO-8859-2 se chystám, ale zatím není čas.

Přidal jsem alespoň jednoduchou autodetekci (konečně jsem se dokopal k tomu, abych to napsal), takže teď jsou disky detekovány okamžitě po spuštění programu. Bohužel jsem zatím neměl čas prověřit více disků.

Přidal jsem surface test = test povrchu disku, pokud narazí na vadný sektor vypíše jeho C/H/S adresu. Dle mých testů funguje vše správně, ale rád bych to prověřil (můžete se zůčastnit betatestování)

Přidal jsem Low Level Formát, ale bohužel nefunguje zatím úplně na 100%. Později přidám i vytváření partition tabulky a formátování oddílu ve FAT 16 (to se zdá být jednodušší z hlediska ovládání disku, ale vytvoření struktury ... no uvidíme)

Stále se jedná pouze o pokusnou verzi, dá se říci spíš pre alfa.

screenshot

screenshot hlavního menu mého programu, www stránka tam uvedená už nefunguje

Download

PROGRAM DOSUD NENÍ DOKONČEN! Na jeho vývoji se možná ještě někdy bude pracovat, ale jisté to není.

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.