X-Tracker Player 2

Úvod

Kdysi dávno (1993?) se nám s Taurusem dostal do ruky nedodělaný editor od M.Jelínka (CBM), který měl být další verzí Sampletrackeru se spoustou možností navíc. Dnes, kdy píšu tento text sice stále ještě X-Tracker není hotov, ale alespoň se něco málo pohnulo a třeba ho nakonec opravdu dokončím.

Navzdory tomu, že editor dokončen není, vzniklo v něm díky Taurusovi několik docela zajímavých skladeb, které ukazují jeho možnosti. Samozřejmě nutno brát z pohledu jednak tehdejší doby, kdy se nám o nějakých nahrávkách ve stylu mp3 vůbec nesnilo a skladby z Amigy ve formátu mod tvořily vrchol amatérské (a nejenom) audio tvorby na počítačích a druhak z pohledu schopností samotného ZX Spectra, protože vše se řeší softwarově a přehrávací rutina využívá CPU skutečně stoprocentně. Tehdy vznikla taky první verze přehrávače s mírně šíleným vzhledem, obrovskou šipkou a tlačítky, viz pár obrázků. Verze s modrým titulkem byla určena pro ISOROM, druhá verze běhala i na normálních ZX Spectrech s Betadiskem.

screenshot screenshot

O něco později jsem chtěl program komusi předvést a narazil jsem na několik nedostatků, které mne časem donutily celé uživatelské rozhraní přehrávače napsat víceméně kompletně znovu. Proto verze 2, zas tak moc změn v ovládání tam není a v přehrávači vlastně vůbec žádné. Největší změnou je podpora KMouse, spousta opravených chyb a nepohodlností. A nakonec výrazné zmenšení celého kódu a dat cca na polovinu (velmi důležité, protože program se po každém rozbalení skladby načítá znovu).

Na čem to běží?

Minimum je ZX Spectrum 128kB se zabudouvaným čipem AY-3-8912, takže v podstatě všechny tovární 128kB Spectra a naprostá většina klonů. O něco lépe program hraje na D/A převodníku připojeném k 8255 (viz UR-4). Verze stáhnutelná z mého webu má basicový zavaděč pro TRDOS, protože program na Betadisku vznikal, ale neměl by být problém upravit pro jakýkoliv diskový systém. Načítání z pásky má smysl vzhledem k velikosti dat nejvýše v emulátorech (pokud neemulují Betadisk).

Program jsem testoval v emulátoru Fuse a na svém ZX Spectru +2 s Betadiskem a TRDOSem 5.05 (cz). Problémy jsem zaznamenal pouze ve starých verzích Fuse (starší než 0.8), kde nebyla dokončena emulace čipu WD1793 a některé soubory nebylo možné načíst.

Ovládání programu

Spustit, napsat jméno skladby = jméno souboru a čekat, zobrazí se rozhraní, kde si můžete zvolit ovládání (jen je-li program spuštěn poprvé), zvukový výstup, vypínat kanály a linearizaci. Kliknutím na LOAD můžete nahrát další skladbu. Viz pár obrázků, vše je maximálně jednoduché.

screenshot screenshot screenshot

Download

Opravené chyby a změny

  • 30.12.2005 - zveřejněno
  • 3.5.2008 - drobná aktualizace textu

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.