UR-4 link

Proč?

Jednoduše, potřeboval jsem přenést data ze ZX Spectra do PC a tohle mi přišlo jako nejjednodušší možnost. Tím spíš, že jak je známo, TRDOS formátuje diskety aniž by označil horní a spodní stranu, takže takové diskety nejsou čitelné na PC. Aby bylo možné přenášet data mezi PC a ZX Spectrem s Betadiskem, je potřeba nejprve naformátovat diskety s označením stran (třeba programem hofrmt - součást hobety), pak na takovou disketu nakopírovat data a následně z ní zkopírovat do PC. Složité, zdlouhavé a skoro všechny diskety v mém archivu jsou formátované TRDOSem bez označení stran. Potřeboval jsem něco, co by mi umožnilo vložit disketu do ZX Spectra, stisknout tlačítko a čekat dokud to nebude hotové. To se sice nepovedlo, ale výsledek k tomu nemá zas tak daleko.

Vlastním kartu FPC-024 s 8255 do ISA zapojenou ve starém PC s FreeDOSem a na něm mám nainstalovaný FreePascal. K propojení jsem použil už dříve vyrobený kabel, který vlastně sloužil k podobnému účelu, ale jen mezi dvěma ZX Spectry s UR-4. Takže jsem oba stroje prostě propojil a napsal krátký ovládací program, který si můžete stáhnout.

Zapojení kabelu

UR-4 jsem propojil s CN1, kde je na kartě FPC-024 vyvedena první sada portů z první 8255. Bohužel je zapojení druhého konektoru výrazně odlišné, ačkoliv počet pinů je stejný. Kabel je zapojen pro obousměrný přenos, přesto že se v tomto případě přenášejí data jen jedním směrem.

pin UR-4význampoužitívýznampin FPC-024
9 PB0( -> ) dataPB031
10PB1( -> ) dataPB133
11PB2( -> ) dataPB235
12PB3( -> ) dataPB336
13PB4( -> ) dataPB434
14PB5( -> ) dataPB532
15PB6( -> ) dataPB630
16PB7( -> ) dataPB728
25PC0( -> ) STROBE ze ZX do PCPC424
19PC1( -> ) ACK ze ZX do PCPC523
20PC4( <- ) STROBE z PC do ZXPC025
25PC5( <- ) ACK z PC do ZXPC126
24GNDzemGND1, 2

Co s tím?

Nejprve zkompilovat a přenést na příslušné počítače. K programu na ZX si můžete dopsat nějaký kousek Basicového zavaděče, který to celé může trochu usnadnit. Já ho spouštěl přímo z Promethea. Program na PC zkompilujte, nebude potřeba nic víc, než standardní instalace pro DOS a karta FPC-024, spusťte, napište jméno souboru, spusťte program na ZX (je lépe mít před spuštěním programů nastavené obě 8255 jako výstup a na portech 0) a nezbývá než čekat až se data přenesou. Na ZX signalizováno zeleným okrajem obr., na PC poznáte podle počtu přenesených bytů - 655300. Pak stiskněte na PC klávesu 'n', zadejte jméno dalšího souboru (image diskety), na ZX vyměňte disketu, znovu spusťte přenos atd... Není to extra rychlé, ale nemusíte se o to příliš starat, zcela odpadá používání několika disket. Výsledkem jsou klasické TRD image použitelné ve všech emulátorech emulujících TRDOS.

Download

Vývoj definitivně zastaven vzhledem k malé rozšířenosti použité karty.

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.