Zvýraznění syntaxe assembleru Z80 pro Kate

Úvod

Potřeboval jsem vyeditovat nějaký zdroják v assembleru a chyběl mi editor, jak jinak. Přesněji chyběl mi editor, který by alespoň trochu zvýrazňoval syntaxi, potlačoval komentáře atd. Uvažoval jsem, že si napíšu vlastní, ale jsem od přírody líný, takže po několika pokusech jsem to vzdal a začal hledat způsob jak upravit něco už existujícího. Nabízelo se jich spousta a váhal jsem mezi, mým oblíbeným Midnight Commanderem, výhodou by bylo použití v konzoli a plaintext editorem Kate jenž je součástí K.D.E., ten je pohodlnější, umí např. exportovat i do html, kdyby bylo potřeba, je používán jako komponenta ve spoustě dalších programů atd... Jistě, že vím o vim, vi, emacs a pod., ale nemám je rád, čistě subjektivně a hluboce.

Instalace

Instaluje se prostým zkopírováním na správné místo a po znovuspuštění programu Kate (KWrite atd...) bude definiční soubor použit. Adresář se mírně liší podle verze Kate, ale je velmi pravděpodobné, že to bude adresář ~/.kde/share/apps/katepart/syntax/, případně $(PREFIX)/share/apps/katepart/syntax/ chcete-li, aby syntaxi mohli používat všichni lokální uživatelé, přičemž $(PREFIX) byl na mém Gentoo Linuxu /usr/kde/3.3, SuSE používalo /opt ... takže hledejte.

V definici je určeno, že se syntaxe automaticky použije na soubory s příponami *.a80, *.A80, *.asm-z80, *.zasm, *.za, *.ZA. Pokud máte zdrojáky s jinou, nějakou neobvyklou koncovkou, buď si je přejmenujte, nebo si musíte při každém načtení souboru zvolit zvýraznění v menu Nástroje -> Režim zvýraznění -> Assembler -> Zilog Z80 Assembler.

Aktuálně je podrobná dokumentace popisující zvýrazňování syntaxe v Kate dostupná zde.

A takhle mi to fungovalo ...

Samozřejmě nepoužívám defaultní nastavení barev ani fontu, takže berte s rezervou.

screenshot1 screenshot2

TODO a ChangeLog

  • bylo by dobré ještě vylepšit zobrazování hexadecimálních a binárních čísel, ASL používá bohužel trochu nestandardní zápis
  • vylepšit detekci podmíněných skoků, jako např. jp c,NN, kde c (carry) je obarveno stejně jako by se jednalo o registr

Opravené chyby a změny

  • 28.10.2004 - Dořešeno zvýraznění registrů, příznaků (Díky Sweetovi za řádné popošťouchnutí správným směrem.)
  • 31.10.2004 - Opraveno zvýrazňování hexadecimálních a binárních čísel, tak aby odpovídalo kompileru AS a Prometheus.
  • 20.12.2004 - Ještě jednou opraveno zvýrazňování hexadecimálních čísel. Teď by měla fungovat varianta 0xnn i #nn správně.

Download

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.