Připojení ZX Spectrum 128k +2 k GBS-8220 (GBS-8200)

Tento text je jen má poznámka k zapojení ZX Spectrum 128k +2 k RGB - VGA převodníku GBS-8220. Netvrdím, že to tak je nejlepší, nebo snad dokonce správně, zkoušel jsem jen krátce, ale takto mi to fungovalo s mým počítačem a mým RGB - VGA převodníkem (oběma převodníky GBS-8220 i GBS-8200).

K připojení jsem použil polovinu z levného propojovacího VGA kabelu, který byl sice nový, ale na VGA rozlišení 1024x768 a vyšším dělal duchy. S nižšími TV frekvencemi ze ZX Spectra problém nebyl. Zároveň jsem tím snadno získal kabel s koncovkou vhodnou k GBS-8220, která je praktičtější než další možné konektory na konvertoru. Druhou polovinu kabelu jsem použil pro další počítač, mám tímto RGB - VGA převodníkem připojené i PMD 85-3 a Amigu 500.

Je vhodné si takový kabel označit, aby nedošlo k záměně se skutečným VGA, protože přímo na VGA vstup monitoru se ZX Spectrum připojit nedá.

Video konektor ZX Spectrum 128k +2 (Amstrad grey)

konektor RGB video ZX Spectrum 128k
pinsignálúroveň
1composite video PAL1.2V peak-peak / 75Ω
2GND0V
3brightTTL
4composite sync.TTL
5vertical sync.TTL
6greenTTL (analog v +2)
7redTTL (analog v +2)
8blueTTL (analog v +2)

Pozor na to, že ZX Spectrum 128k+ toastrack nemá analog RGB výstupy, ale signály jsou TTL. Ty mají nejenom jinou úroveň napětí, ale hlavně neobsahují přimíchaný jas, který je vyvedený zvlášť. ZX Spectrum 128k+ nemám, proto jsem nemohl vyzkoušet. Popis se týká výhradně šedé +2 od Amstradu.

foto foto

Video konektory na GBS-8220

Konvertor GBS-8220 (nebo GPS-8200) má víc konektorů. Ten u levého okraje je možná určený pro arkádové automaty, protože do nich se často GBS-8220 zabudovává, když je nutné nahradit původní CRT monitor novějším LCD. Další konektor je mně neznámý typ konektoru se zámkem, k tomuto výrobce dodává kablík s barevnými vodiči. Lze použít k výrobě redukce, ale je jen jeden a není moc robustní, ale zase se zdá, že má oddělenou vertikální a horizontální synchronizaci. Další možnost je VGA konektor, toho jsem využil já a poslední jsou cinche u kterých mi není jasné, kam se připojuje synchronizace, možná po zelené složce? Všechny konektory jsou propojené navzájem, lze tedy použít jen jednu z variant, nelze mezi vstupy přepínat.

foto foto

Jak jsem zapojil propojovací kabel

K propojení stačí 5 vodičů, já jich využil víc, protože ve VGA kabelu byly, duplicitní GND neuškodí.

VGA pin GBS-8220 signál VGA signál ZXS +2 pin ZXS signál
1 red red 7 red
2 green green 6 green
3 blue blue 8 blue
4 GND ID2/RES - -
5 GND GND (hsync GND) 2 GND
6 GND RED_RTN (red GND) 2 GND
7 GND GREEN_RTN (green GND) 2 GND
8 GND BLUE_RTN (blue GND) 2 GND
9 - KEY/PWR +5V - -
10 GND GND (vsync GND) 2 GND
11 - ID0/RES - -
12 - ID1/SDA - -
13 sync HSync 4 comp. sync
14 - VSync - -
15 - ID3/SCL - -

Do prostředního sloupečku jsem pro srovnání vypsal jaké VGA signály se nacházejí na stejném vývodu, kdyby byl kabel do VGA připojen. Je vidět, že se autoři konvertoru snažili rozložení signálů VGA přiblížit.

foto

Kvalita obrazu?

Na poměry ZX Spectra je obraz docela dobrý. Mnohem lepší než přes kompozitní výstup, ale horší než výstup ze "scandoubleru" jako je Faudraj. Viz foto.

foto foto

Obraz z GBS-8220 je více rozmazaný i když VGA výstup není 640x480 jako ze "scandoubleru", ale 1024x768. Rozmazání tedy nemá na svědomí VGA monitor, ale převodník. Občas se v obrazu objevují chyby, jako je ten pruh u dolního okraje. Nastavení moc nepomáhá, foceno s výchozími hodnotami, které o moc vylepšit nešly.

Nemít v ZX Spectru zabudovaný VGA výstup, tak by převodník GBS-8220 asi nebyla nejhorší volba, ale ideální rozhodně není. Na druhou stranu VGA výstup v ZX Spectru se neobešel bez nevratných úprav a odstranění kompozitního výstupu. Převodník GBS-8220 je tedy způsob, jak získat lepší obraz než z kompozitního signálu bez úprav ZX Spectra.

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.