ZX Spectrum a Robotron K6304

Úvod

Inspirován předchozími testy tiskáren jsem ze skladu vytáhl další tiskárnu, která byla v Československu ve své době velmi často používána s všelijakými osmibitovými počítači. Tentokrát jsem vybral termotiskárnu Robotron K6304 od výrobce VEB Robotron - Büromachinenwerk "Ernst Thälmann" Sömmerda. Sömmerda je menší město nedaleko Erfurtu.

foto

Základní vlastnosti

 • formát papíru A4 - role, šířka papíru max 216mm (A4 má 210mm)
 • rychlost 45 znaků/s, 6 bodů na znak
 • řádkování 0.36mm (horizontálně i vertikálně) - tomu odpovídá rozlišení přibližně 70,6dpi
 • rozhraní - Centronics, nebo RS232 (V.24) na vyměnitelné kartě (zasouvá se zezadu do tiskárny)
 • termotisk, 10 odporů v malém keramickém(?) tělísku zahřívá speciální "faxový" papír s vrstvou citlivou na teplo
 • dle manuálu je tiskárna schopná tisknout na obyčejný papír pomocí termo barvící pásky, nemohu potvrdit, neviděl jsem
 • posun hlavy a papíru pomocí krokových motorů Robotron SPA 36/36-5482 Kross 0321
 • spotřeba přibližně okolo 30W
 • hmotnost zhruba 3.5kg
 • rozměry cca 340x240x85mm

Tiskárna je provedená v designu velmi podobném tehdy vyráběným počítačům Robotron 1715, které se dost často používaly v průmyslu, nebo jako kancelářské počítače a běžela na nich obvykle některá z verzí CP/M. Všechny výrobky této řady byly stříkané podobnými barvami v kombinaci krémové bílé, šedohnědé a černé. Lak vytváří na povrchu nepravidelné kabičky, jakousi ozdobnou texturu. Šasi počítačů a doplňků bylo často plechové, včetně klávesnice a monitoru. Výjimkou není ani tiskárna K6304, ale není plechová zcela, základní masiv šasi (na fotkách ta krémově skoro bílá část tiskárny), na který je osazeno vše ostatní, je vyrobeno z materiálu, který připomíná lisovanou dřevotřísku s jemnými vlákny. V každém případě to není obyčejný plast i když tak na první pohled vypadá. Vnitřní mechanika je povětšinou z ohýbaných ocelových plechů a vrchní plechové lakované kryty tipuji dle hmotností na hliník.

foto foto

Provedení tiskárny se zdá být precizní i vnitřní kovové díly tiskové mechaniky jsou začištěné, většina ocelových plechů je chromovaná. Po rozebrání je vidět, že v tehdejším Robotronu uměli vyrobit na tu dobu docela solidní zařízení (a s ohledem na podmínky, které měli). Technologicky není K6304 příliš vzdálená od tehdejších tiskáren Epson, HP, Star atd... Nedovedu ovšem posoudit, jestli, resp. které výrobky vyráběli v licenci a které byly výsledkem vlastního vývoje. Viděl jsem např. 5 1/4" disketové mechaniky se značkou Robotron mírně přizpůsobené designu jejich počítačů, ale uvnitř skoro identické s tehdejšími mechanikami Teac vč. loga Teac na plošném spoji.

foto foto

Navzdory relativně kvalitnímu provedení ve srování s ostatními výrobky z té doby je omezení východního bloku znát. Třeba v takových drobných detailech jako je použití ocelového lanka místo ozubeného řemenu pro posuv hlavy, nebo v množství pertinaxových izolačních destiček, samozřejmě i na použitých integrovaných obvodech a vlastně všech součástkách

Drobnou zvláštností je vyměnitelné rozhraní tiskárny. Prakticky jsem se s něčím podobným setkal až u větších laserových tiskáren HP. K6304 jsem objevil dvě, jednu s rozhraním Centronics, které vypadá jako doma vyrobené a nebylo k němu plastové pouzdro a druhou s rozhraním V.24 (RS232), které vypadá originálně i s pouzdrem zapadajícím do vodících plechů v tiskárně. Podle zmínek nalezených na webu bylo sériové rozhraní V.24 používáno pro připojení k Robotron 1715 a také Commodore C64 a C128. Obě rozhraní mají 25 pinové konektory Canon se zdířkami. Přinejmenším rozložení signálů na rozhraní Centronics je zcela nestandardní.

rozhraní V.24 je ve skutečnosti pouze převodníkem z napěťových úrovní RS232 na TTL, dneska by se skoro celé dalo nahradit jedním MAX232 a několika kondenzátory. Stejně tak Centronics je pouze osmibitový latch s invertory.

foto foto foto foto foto

Ve srovnání s jehličkovými tiskárnami z té doby, nebo perovým plotrem Aritma 0507 tiskne Robotron K6304 relativně potichu (relativně - tichý tisk určitě není). Je slyšet pouze bzučení krokových motorů posouvajících hlavu a papír (a trochu i pískání napájecího zdroje), hlučnost je zhruba srovnatelná s provozem inkoustových tiskáren, viz video.

Kvalita tisku je proměnlivá, dost závisí na kvalitě použitého termopapíru a to jak kontrast tisku, tak i "chybovost". Lehce pomuchlaný papír způsobí občasné vynechání pixelů, tisková hlava dotýkající se papíru jen zlehka se prostě občas od papíru trošku vzdálí a méně zahřeje vrstvu citlivou na teplo, která neztmavne dostatečně. Trvanlivost tisku je také výrazně kratší než u jiných technologií. Tisk na termopapíru má tendenci blednout, papír žloutne, což závisí na podmínkách skladování. Manipulace s papírem (lidský pot?), sluneční světlo, střídání teplot, vlhkost ... to vše má pravděpodobně na blednutí vliv. Ostatně viz problémy s účtenkami z dnešních termotiskáren v účetnictví. Od doby prodeje K6304 se toho mnoho nezměnilo, snad jen tiskové hlavy jsou kvalitnější, odolnější a rozlišení vyšší. K6304 je údajně na zničení tiskové hlavy velmi náchylná, smrtící může být tisk bez papíru, nebo tisk s odklopenou hlavou. I ten můj kus tiskne jeden z mikrořádků zřetelně slaběji než ostatní. Nevím, jestli je hlava poškozená, nebo je to jen špatnou polohou vůči papíru.

Ukázka tisku na méně kvalitní a dlouho skladovaný termopapír, kliknutím zobrazte větší obrázek.

foto

Připojení tiskárny

Tiskárnu jsem zkoušel připojovat pouze k ZX Spectru s rozhraním UR-4. Teoreticky by měla být připojitelná k čemukoli s paralelním, nebo sériovým rozhraním, podle toho, jaký komunikační modul v tiskárně je, viz výše. K UR-4 stačí tiskárnu v podstatě přidrátovat. Já jsem navíc používal prodlužovací 25 žilový kabel s konektory Canon čímž se zapojení redukce nijak nemění.

Zapojení redukce mezi paral. modulem a UR-4

UR-4 30pin FRB (piny)25pin Canon (piny)
9B012data bit 0
10B113data bit 1
11B210data bit 2
12B311data bit 3
13B48data bit 4
14B59data bit 5
15B66data bit 6
16B77data bit 7
18C2 (ACK B)3ACK
19C1 (STROBE B)5BUSY
--24stínění
27, 29GND14-23GND

Kovové pouzdro konektoru je v tiskárně nezapojené, takže jsem ho nezapojoval ani já, ale na druhou stranu nevidím důvod, proč nepřipojit na GND.

Takto přidrátovaná tiskárna odpovídá zapojením tomu, čemu Universumův Desktop říká Strobed B. Opět viz video.

Pojmenování signálů na straně tiskárny jsem korigoval podle Schotkova manuálu, protože se shoduje s jednou ze tří uvedených verzí paralelního interface, konkrétně s verzí "Kancelářské stroje".

Zapojení konektoru modulu paralelního rozhraní

25pin Canonpřipojeno na
1GND
2výstup invertoru pin 2
3výstup invertoru pin 8
4spojené invertory pin 9 a 10
5MH3212 p11 SB
6MH3212 p16 D5
7MH3212 p9 D4
8MH3212 p18 D6
9MH3212 p7 D3
10MH3212 p20 D7
11MH3212 p5 D2
12MH3212 p22 D8
13MH3212 p3 D1
14GND
15GND
16GND
17GND
18GND
19GND
20GND
21GND
22GND
23GND
24stínění, nepropojeno s GND na desce Centronics
25+5V

Tisk

Jak tiskárna tiskne je nejlépe vidět na odkazovaném videu (YouTube).

Nejprve je potřeba založit papír, který je na malé roli. Běžně se prodává 30m dlouhý. Role je nasunutá na ocelové hřídelce položené do držáku v barvách tiskárny a i ten je volně položený na tiskárně. Hřídelka má na koncích drážky bránící vysunutí a držák dva kolíčky z ohnutého plechu zasunuté do otvorů v šasi tiskárny.

Tiskárna nemá žádná čidla. Neumí detekovat ani přítomnost papíru, ani polohu hlavy. Proto po zapnutí najede hlavou na levý okraj, kde chvíli hlučně poskakuje, aby bylo jisté, že je hlava vlevo. Tj. prakticky projede hlavou celou šířku papíru, ale protože hlava je obvykle blíž levému okraji, tak narazí a slabý krokový motor s hlavou jen vibruje, místo aby poškodil převody. Přesně totéž dělá i Aritma 0507.

V programu Desktop probíhá tisk obvyklým způsobem. V konfiguračním menu je možné nastavit pár parametrů specifických pro tuto tiskárnu, ale nemusel jsem nastavovat vůbec nic, jen jsem zkoušel experimentovat s kvalitou, což znamená, kolikrát tiskárna tiskne totéž na jednom řádku, aby byl trochu vyšší kontrast tisku, pokud nezvládne dostatečně prohřát termopapír při prvním průchodu. Má smysl tisknout alespoň 2x, trojitý tisk už moc velké zvýšení kontrastru nepřináší, spíš jenom zbytečné zpomalení.

Po nastavení tiskárny stačí zvolit počet řádků k tisku a počet kopií. Bohužel je možná v ovladači chyba v počítání řádků, resp. resetování počítadla. Po vytištění části stránky, přenastavení tiskárny v konfiguračním menu a opětovném tisku se mi stalo, že tiskárna vytiskla z dalšího tisku zhruba tolik, kolik by odpovídalo zbytku minulého tisku do konce stránky a vysunula zbytek papíru. Jak tomu zabránit jsem příliš neřešil, nehodlám tiskárnu skutečně používat.

Jednou z nepříjemných vlastností tiskárny je rolování papíru zpět na válec. Papír se kroutí a pokud nečouhá dost velký potištěný kus, tak má tendenci se namotat na válec pod papír nepotištěný z role. Tomu jsem se snažil na videu zabránit pravítkem včas vloženým pod vysouvaný konec papíru.

Odkazy

Opravené chyby a aktualizace

 • 3.3.2013 zveřejněno (ale napsáno z velké části už nekdy v roce 2011)

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.