Oprava napáječe v tiskárně Brother BT-9200DX

Varování a disclaimer

Toto není návod! Tento text je pouze pár mých poznámek během opravy tiskárny.

Jelikož se jedná o zařízení pracující přímo s životu nebezpečným napětím, rozhodně nedoporučuji komukoli bez elektrotechnického vzdělání takové zařízení otevírat. Pokud přesto zařízení otevřete, nepřipojujte ho k rozvodné síti a neprovádějte v zapojení změny. Riskujete nejenom své zdraví, ale i majetek v případě požáru.

Pokud vás takové věci baví, klidně čtěte dál. Nevěřte všemu na internetu, ani tomuto textu. Mohu se fatálně mýlit. Mohu psát bludy. Pokud se tímto přesto budete inspirovat a způsobíte si škodu, já vás varoval. Je to pouze vaše riziko.

Jak se vada projevovala?

Jednoho dne tiskárna přestala fungovat a jakkoli se projevovat. Protože tiskárna obsahuje trvale zapnutý napájecí zdroj nemá skutečný vypínač a tím, že je připojená do rozvodné sítě, tak je vlastně zapnutá pořád, pořád se lehce zahřívá, pořád má nějakou, byť malou spotřebu. Moderní řešení, kterému určitě nefandím. Preferuji skutečný vypínač, který zařízení opravdu vypne, ne jen tlačítko zapínající desku logiky.

foto

Tiskárnu jsem rozebral a první, co jsem našel byla přepálená pojistka. To se obvykle nestane samo bez příčiny, takže nezbylo než začít zkoumat, jak je zdroj zapojený.

Zkoumání a hledání závady.

Napájecí zdroj je v tiskárně spínaný. Na primární straně je MOSFET spínající primární vinutí transformátoru, se zpětnou vazbou přes optický oddělovač ze sekundární strany. Na sekundární straně jsou dva výstupy, jeden regulovaný lineárním stabilizátorem, druhý jen zpětnou vazbou zdroje.

foto foto

Během zkoumání mi nakonec nezbylo než si nakreslit schéma celé desky. Přitom jsem musel některé součástky vypájet zcela, některým odpojit alespoň jeden vývod.

foto

V Gimpu jsem si poznamenával na foto desky jaké součástky jsou z druhé strany.

foto

Jediná vada, kterou jsem objevil byl MOSFET na primáru (Q1). Mezi D a S byl jasný zkrat. V TME jsem našel náhradní NTE2929 stejných parametrů, jako byl původní (N-MOS, 900V, 5A, TO220F). Stál mě celých 208Kč, což není zrovna málo za jeden tranzistor.

foto

RLC metrem jsem ověřil i všechny kondenzátory, překvapivě se zdály i po mnoha letech provozu v docela dobrém stavu včetně ESR. Nebyl důvod je měnit.

Nastal čas napáječ zapnout. Připojil jsem ho k síti nezatížený přes žárovku a zdroj se rozeběhl. Podařilo se mi změřit výstupní napětí. Vypnul jsem ho a opět byl mrtvý, opět nešel zapnout. Tentokrát to MOSFET přežil, ani pojistka se nepřepálila, ale nepřežila to 30V zenerova dioda D104.

Napájecí napětí 5V jsem si potvrdil prozkoumáním desky logiky. Našel jsem si několik datasheetů k použitým součástkám, trochu jsem propípal atd... jak přesně je použitých 24V netuším, motory jsou také napájené 5V.

foto

Při té příležitosti jsem zkontroloval i mechaniku tiskárnu a ani tam jsem nenašel něco podezřelého. Tiskárna se zdá vyrobená docela kvalitně a neošizeně. Japonský původ je na ní vidět.

Nezbylo než koupit zenerovy diody, 30V jsem v zásobách neměl. Vybral jsem 5W 1N5363B v pouzdře DO201 domnívaje se, že dioda na větší výkon má větší šanci přežít. Ačkoli jsem musel maličko zvětšit otvory v plošném spoji, ale nakonec se vešla.

foto foto

Opravu jsem pochopitelně oslavil vytištěním všech štítků, které se mi během poruchy nahromadily.

Musím přiznat, že tiskárnu štítků používám docela často a že jsem si na možnost tisku úhledných samolepek zvyknul, byť dodaný software není nic extra a je už problém tiskárnu zprovoznit na W10.

Tisknuté samolepky používám k popisování hardwaru pro ZX Spectrum. Podívat se na štítek kdy to či ono bylo opraveno, nebo pořízeno a k jakému účelu to slouží je vždy snazší, než pátrat v záznamech, nebo spoléhat na vlastní nespolehlivou paměť.

A tentokrát se oprava výjimečně i vyplatila alespoň co se týče ceny materiálu proti ceně nové tiskárny.

Historie změn článku

  • 2021-09-30 - zveřejněno

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.