Oprava magnetofonu Elta CRC-1001
Varování a disclaimer
Toto není návod! Tento text je pouze pár mých poznámek během opravy magnetofonu, který jsem koupil v bazaru za cca 50Kč koncem roku 2019. Pokud se budete vrtat ve svém magnetofonu, činíte tak na svou vlastní zodpovědnost. Zvláště nedoporučuji zasahovat jakkoli do napájecí části s transformátorem, kde se vyskytuje životu nebezpečné napětí.
Pokud vás takové věci baví, klidně čtěte dál. Nevěřte všemu na internetu, ani tomuto textu. Mohu se fatálně mýlit. Mohu psát bludy. Pokud se tímto přesto budete inspirovat a způsobíte si škodu, já vás varoval. Je to pouze vaše riziko.
Co je magnetofon Elta?
Kazetový magnetofon Elta je plochý monofonní kazeťák stříbro černé barvy, často používaný s Didaktiky a Sinclairy, protože okolo roku 1989 to byl jeden z mála "počítačových" magnetofonů, který se v tehdejším Československu dal koupit. Na boku má vyvedený pětikolík do kterého se dá přímo připojit kabel Didaktiku Gama. Do 3.5mm jacků se dá přímo připojit ZX Spectrum. Absence sterea je pro datový záznam spíš výhoda.
Na druhou stranu, jde o levný (levně provedený, nikoli levně prodávaný) a tedy v mnohém ošizený magnetofon. V Amatérském Rádiu 09/1989 si Miroslav Sobotka právem rozhořčeně stěžoval, jak se vůbec na trhu mohl ocitnout magnetofon, který při každém stisknutí tlačítka play smaže kousíček záznamu. Během zlomku sekundy, než se nabil jeden z kondenzátorů totiž protekl krátký pulz mazací hlavou. Můj původní exemplář z roku 1989 to před opravou dělal taky. Po opravě sloužil několik let každodenního používání doslova do úplného opotřebení (a ještě nějaký čas potom bez dvířek s náhradními tlačítky místo těch původních ulámaných).
Díky panu Sobotkovi, ačkoli jeho oprava nebyla správná, máme schéma magnetofonu ze kterého jsem navzdory nekvalitě tisku mohl vyjít a nakreslit schéma mnohem lépe čitelné.
Později vyšel další článek s jednodušší a správnější úpravou v časopise "Amatérský programátor". Děkuji Ladislavovi z Oldcompu, za to, že stránky našel ve svém archivu a zveřejnil do diskuze.
Ošizenost magnetofonu je po rozebrání zřejmá na mnohých dalších detailech, počínaje kvalitou plastových výlisků, kvalitou plošného spoje, zapojením, provedením napájecí části, atd... Na druhou stranu, tenhle výrobek zvláště k Didaktikům tak trochu patří, proto jsem se jím zabýval.
Co tomu bylo?
Předně jsem magnetofon získal sice velmi levně, téměř za cenu poštovného, ale ve stavu žalostném, špinavém a ulepeném. Původní majitel použil na mechanické části nevhodné mazivo a ještě opatlal, co se dalo. Raději jsem ho ani nezapínal. Ve skutečnosti jsem ho nechal uležet asi 3/4 roku, než na něj přišla řada a začal jsem tím, že jsem ho kompletně rozebral, umyl, odmastil, vyčistil a pak teprve začal zkoumat, co a jestli je špatně.
A objevil jsem:
- různé kosmetické vady, pomačkaný plech okolo počítadla, prasklý roh dvířek...
- na první pohled špatný řemínek, čtvercový místo plochého
- chyběl řemínek počítadla
- omatlaná mechanika mazivem
- znečištěné konektory, spínače konektorů jack nespínaly správně
- nefunkční motor
- zlomený spínač u napájecího konektoru
Přesto byl ve stavu nesrovnatelně méně opotřebeném, než můj původní, se všemi tlačítky a dokonce i barvou na většině povrchu :). Proto jsem usoudil, že je magnetofon zachránitelný a má smysl pokračovat.
Začal jsem napájecím zdrojem. Magnetofon nejspíš někomu upadl a to tak šikovně, že praskl spínač u síťového konektoru, který přepíná napájení z baterií na transformátor. Bohužel chyběl čudlík, kterým konektor kabelu tlačí na kontakty. Protože neznám správný tvar a rozměry toho čudlíku, tak jsem konektor v magentofonu pouze slepil s pomocí stahovacího pásku a epoxidu tak, aby byl bezpečný a spolehlivě držel pohromadě. Baterie nehodlám používat a možnost přepnutí na ně jsem odstranil.
Na malém plošném spoji s usměrňovačem jsem při té příležitosti vyměnil filtrační kondenzátory, desku očistil a namontoval zpět. Zdroj poskytuje napětí zhruba okolo 9.5 až 10V, což je výrazně víc než z baterií, ale díky Ladislavovi víme, že to tak je i v jeho magnetofonu. Zesilovač Samsung KA2212 snese až 12V, tak je to snad v pořádku. Krom toho je napáječ měkký a jeho napětí v zátěži ještě trochu klesne.
Pak přišel na řadu nefunkční motor. Nevím jestli to souviselo s poškozením pádem, nebo to byla jen shoda okolností, ale uvnitř motoru je malý plošný spoj s regulátorem otáček (nastavuje se jen přibližně potenciometrem). Kousek toho plošného spoje vyčnívá ven a na něj jsou připájené přívodní vodiče. Jeden ze spojů k nim byl přerušený téměř neviditelnou trhlinkou.
Předchozí majitel se asi tuto vadu pokoušel opravit, ale zjevně špatně. Výsledkem toho pokusu byla cínová kapka namatlaná přes vyčnívající plošný spoj a kousek plechového krytu. Motor jsem proto rozebral, prasklý spoj přemostil uvnitř a stopy po předchozím neumětelském pokusu odstranil.
Spínači v mechanice magnetofonu jsem vyčistil kontakty, přepájel vodiče, jeden byl téměř utržený, doplnil jsem smršťovací bužírky.
Mechaniku jsem důkladně vyčistil a promazal. K tomu ji bylo potřeba rozebrat zcela. Po sestavení vše klouzalo a zapadalo, kam mělo, neobjevil jsem nic ulomeného, jen jsem maličko doladil sílu jedné z pružinek ovlivňující tuhost tlačítka play a celek prozatím odložil, než bude funkční i elektronika.
Elektronika byla nejpracnější. Začal jsem umytím desky od mastnoty, přebytku tavidla ještě z výroby a odpájel jsem všechny konektory jack. Jsou naštěstí rozebiratelné a to usnadnilo jejich čištění. Jeden byl od výroby připájený nakřivo. Následoval pětikolík, dlouhý přepínač mezi režimem přehrávání a záznamem a nakonec i potenciometr.
Během zkoumání podle schématu z Amatérského Rádia jsem si v Gimpu do vrstvy nad fotku plošného spoje psal poznámky, což mi pomáhalo ověřit správnost schématu i funkčnost všech součástek. Je tam pár drobných odlišností - jeden kondenzátor není osazený, jeden nemá číslo... nic zásadního. Ale při tom zkoumání jsem si nakreslil schéma celé znovu. Později mi Ladislav z OldCompu poslal článek z Amatérského programátora a tak jsem do schématu zahrnul i opravu zapojení mazací hlavy. Ověřil jsem osciloskopem, funguje dle očekávání, pulz do mazací hlavy se opravdu neobjevuje.
Doufám, že ve schématu nejsou chyby, ale ručit za to nemohu.
Se zkontrolovanou deskou elektroniky už byla šance magnetofon alespoň provizorně vyzkoušet a fungoval! Reproduktor zachrastil, reagoval šumem na polohu potenciometru, motor se roztočil. I kdyby nic lepšího, mám alespoň funkční náhradní díl, jde se pokračovat dál.
Našel jsem řemínky. Ten k počítadlu jsem vybral z jakési čínské směsi čtvercových řemínků, nejkratší, co tam byl. Řemínek pro posuv pásky jsem našel v zásobách koupený z https://www.ame.cz/. Podle popisu na pytlíku to byl řemínek 85,0 - 0,6 - 3,5. Tzn. plochý tlustý 0.6mm, široký 3.5mm s vnitřním průměrem 85mm. Řemínek by možná mohl být o kousek kratší, aby lépe fungovalo přetáčení vpřed, s tím mají Elty obecně problémy, ale i tento stačí.
Na řadu přišla tlačítka. Magnetofony Elta jsou notoricky známé tím, že se jim tlačítka lámou, skoro by se chtělo i věřit tomu, že to tak bylo záměrně vymyšlené. V tomto exempláři ještě tlačítka ulomená nebyla a tak jsem preventivně podepřel ta u který ulomení hrozí nejvíc. To je primárně play, které musí tlačit na mechaniku největší silou, record, protože hrozí zmáčknutí silou, když je záznam zablokovaný vylomeným zobáčkem kazety a poslední nejvíc namáhané je asi tlačítko eject. Tlačítka pro přetáčení jsou mechanicky namáhaná méně o pause ani nemluvě. Tato tři tlačítka odolala dlouhému a častému používání i u předchozího magnetofonu.
Podepření páčky tlačítek jsem vyrobil z kousku plochého ABS plastu, který jsem přilepil epoxidem. Vyšlo to tak, že se páčka stále vejde do původního výřezu v plechu mechaniky a zároveň zvenku není šance úpravu vidět.
Slepil jsem ulomený růžek dvířek. Tady se musím přiznat, že asi mou neopatrností. Nejsem si jistý, kdy se tak stalo, nejspíš když jsem se pokusil dvířka vyjmout, což se mi nepodařilo. Kousek plastu jsem pak našel ležet vedle. Ze zkušenosti s předchozím magnetofonem vím, že dvířka Elty jsou velmi křehká a proto jsem doplnil i nové tlumící zarážky z neoprenu a pěnové oboustranné lepící pásky. Omezuje to nárazy dvířek do šasi při otevírání a tím snižuje šanci na jejich rozbití.
Vyvrtal jsem otvor nad šroubkem magnetofonové hlavy pro doladění její kolmosti. V plastu pod hliníkem je malý otvor ve správném místě připravený, v hliníku chyběl. Průměr otvoru jsou 3mm, tak akorát na malý křížový šroubovák. Občasné doladění je při používání s počítačem nutné. Různé kazety bývají zapsané na různě a nesprávně nastavených magnetofonech. A hlavně jsem doplnil vypínač reproduktoru. To je nutné zvláště pro Didaktik Gama. Připojením Didaktiku do pětikolíku se reproduktor neodpojí a protože hlasitost je potřeba nastavit spíš vyšší až maximální stalo by se z nahrávání souborů ohlušující peklo. Reproduktor je potřeba pouze k relativně tichému ověření kvality nahrávky a příp. doladění kolmosti hlavy. Pak už ne a bohatě stačí příposlech skrz reproduktor v počítači.
No a to je vše. Výsledkem je funkční a plně použitelný dobový magnetofon nejenom k Didaktikům. Nevypadá krásně a nově, jak by se mi líbilo, ale opotřebení není tak velké a spíš to tomu dodává tu správnou patinu.
Odkazy
- diskuze na OldCompu - o magnetofonu ELTA
- Další varianta magnetofonu - odkazoval PotPalo v diskuzi, rozdíly zatím neznáme
Download
- datasheet zesilovače Samsung KA2212 - jediný použitý integrovaný obvod v magnetofonu Elta
Historie změn článku
- 2021-09-28 - zveřejněno