Náhrada MUXu ZX8401 na desce ISSUE 6A IC27

Na desce ISSUE 6A jsou multiplexory 74LS157, resp. celá šestice ingerovaných obvodů, co se na starších deskách ISSUE 2 až ISSUE 4S nachází mezi Z80 a ULA integrované do jednoho čipu, který je označený jako IC27 a jmenuje se ZX8401 (někdy přezdívaný jako ULA2). Pokud se tento čip poškodí, je čím dál obtížnější sehnat náhradní. Naštěstí ho lze nahradit stejnými obvody, které nahraduje. Jen je nutné těchto šest integrovaných obvoců nacpat do prostoru DIP40 pouzdra.

Přiznávám, že jsem se o to už kdysi pokusil. Tehdy jsem ale chybně použil obvody 74HC. S těmi to nakonec fungovalo, jen jsem jim musel snížit napájení asi o 0.7V. S obvody 74LS nic takového potřeba není, vše fungovalo na první pokus. První fotka ukazuje dávný první pokus navrhovaný ještě v Eagle a vyrobený na neprokoveném plošném spoji. Na druhé fotce už jsou dva téměř kompletní ZX8401, chybí jim jen rezistory.

foto foto

Protože se přesně toto v jednom z mých počítačů přihodilo, hledal jsem náhradu a našel jsem Yarekovo schéma. Na eBay se dá hotová náhrada koupit, ale jejich konstrukce se mi nelíbila, tak jsem si navrhl vlastní.

foto foto

Fotky ukazují náhradu osazenou v mém ZX Spectrum s deskou ISSUE 6A. Celé to mám v šasi ZX Spectrum 48k+ se spínaným stabilizátorem bez hliníkového chladiče pro 7805. Proto jsem nemusel výšku nijak dramaticky omezovat. Kdyby s tím byl problém, tak to lze, vývody nemusí být z vysoké precizní lišty.

Schéma zapojení

Schéma je samozřejmě i v balíčku s projekty pro KiCAD - ale pro rychlé nakouknutí i zde. V podstatě se shoduje s tím, které zveřejnil Yarek. Není důvod v něm provádět změny.

schéma zapojení

Schéma THT varianty v PDF

Závěrem

Vyzkoušeno. Funguje to. Nezaznamenal jsem potíže.

Je důležité všechny obvody použít 74LS a nepokoušet se o náhradu pomocí HC. HCT jsem nezkoušel, je možné, že to bude fungovat správně. Dejte vědět, pokud vyzkoušíte.

Doufám, že to bude k užitku i někomu dalšímu. Domnívám se, že můj návrh plošného spoje je pro tuto náhradu nejlepší :-). Ono se na tom ostatně ani víc vymýšlet nedá.

Historie změn článku

  • 2022-06-16 - zveřejněno

Odkazy

Download

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.