Kterak vyrobit zámek do ZX konektoru?

Suksoft se ptal, tedy odpovídám, takto:

Nejprve je potřeba vyžužlat pilníkem kousek kuprextitu vhodného tvaru a nejvyšší přesnosti. Asi nějak takhle. Tvar je podobný T, shora mírně zaoblený.

foto foto foto foto

Samozřejmě pro jinou variantu konektoru budou rozměry trochu jiné.

Vyvrtat otvor skrz plast a kuprextit. Ideálně ve stojanu, musí být opravdu svisle. Nevrtat skrz dolní plast, dá se docela dobře odhadnout podle změny odporu materiálu při vrtání. Vrtal jsem průměrem 0.7mm, 0.8mm by se asi taky dal použít, větší raději ne, aby vrták neprošel mimo povrch zámku.

foto foto

Zasunout špendlík vhodného průměru, měl by jít natěsno, aby nevypadl. Zaštípnout. Pak doklepnout, nebude čouhat uštípnutý konec a vevnitř se zapíchne do plastu.

foto foto

Před zapájením je nejlepší si desku vypodložit stejným konektorem na druhé straně. Pravděpodobně pak nebude šikmo.

foto

Do drážky 1.8mm, která se vyskytuje nejčastěji, pasuje zámek tlustý 1.6mm perfektně, kuprextit odolává obrušování jiným kuprextitem (základní deskou počítače) a zároveň plocha povrchu zajišťuje, že se konektor nasouvá po kontaktech rovněji než když je zámkem pouze tyčka - hřebík skrz konektor, jako to občas dělají jiní.

A je to!

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.