Nouzová náhrada SIO konektoru u Atari

Ač člověk Atari dosud nepostižený přeci jen jsem musel řešit připojení periferie k osmibitovému Atari (800XL, 800XE i 130XE ... všechny tři modely mi při tom prošly rukama).

Začalo to tím, že jsme s kamarádem třetímu kamarádovi koupili SIO2SD interface k narozeninám. Samozřejmě jako pravověrného Sinclairistu mne ani náznakem nenapadlo, že by s nejpoužívanějším konektorem u Atari mohl být nějaký problém. To jsem zjistil až v okamžiku, kdy jsem SIO2SD držel v ruce, divil se, že k tomu konektor není přiložen a hledal na netu náhradu - neúspěšně.

Zkusil jsem se samozřejmě zeptat v konferenci, ale odpovědi prakticky potvrdily to, čím jsem si i tak byl skoro jistý - náhrada neexistuje, nebo přinejmenším není k sehnání. Varianta uříznout konektor z kazeťáku a z něj vyrobit redukci se mi taky nelíbí. Ničit kazeťák kvůli konektoru nepovažuju za správné.

Zkusil jsem tedy pátrat a nasazovat různé konektory povalující se po šuplících až jsem narazil na ventilátor s DMI konektorem - 3 vývody, napájení a senzor otáček. Ten překvapivě skoro pasoval ... skoro, musel bych kontakty v Atari ohnout. Takže jsem zkusmo konektor rozřezal na dva kusy (prostřední se stal odpadem) a ejhle, dva kontakty přiložené k sobě pasovaly dokonale. Správný přítlak kontaktů, kolíky v Atari procházely plastem perfektně s tou správnou vůlí, prověřil jsem i vzdálenost mezi řadami kontaktů a i to se dalo, jen bylo potřeba ořezat z plastu všechny výčnělky.

foto foto foto

Koupil jsem pár 15 pinových plastů, nějaké pozlacené kontakty a večer jsem nařezal všechny plasty, poslepoval k sobě do dvou řad, mezery zalil cyanoakrylátem, což je prakticky sekundové lepidlo, ale lépe použít starší, trošku vyschlejší, které má větší hustotu, ale ještě není gumové. Tím, že je hustší, tak lépe vyplňuje dutiny, nebortí se při vysychání. Stejným způsobem jsem pak slepil i řádky k sobě. Obávám se, že jiným lepidlem tento typ plastu snadno lepit nepůjde.

Vzdálenost mezi krajními kontatky jsem naměřil něco málo přes 21mm, těžko měřit přesně, protože kontakty pruží a počítač jsem rozebírat nechtěl. Naštěstí tam je trochu vůle, takže pár desetin mm nehraje moc velkou roli.

foto

Výsledek je takový ... no funguje to dobře a není to vysloveně hnusné. Asi bych si s tím mohl pohrát víc, neřezat plast jen tak nahrubo nožem a použít pilník, aby mezi plasty nebyly nepravidelné mezery, jenže mi na vzhledu moc nezáleželo, důležitá byla funkčnost. Navíc jsem si až do konce nebyl úplně jistý, jestli se to povede.

foto foto

Hezké je, že si konektory zachovaly rozebiratelnost stejnou jako v původním stavu - výrobcem zamýšleném, protože zůstaly vně všechny otvory do nichž zapadají háčky kontaktů. Ještě připevnit něco, co usnadní vytahování a bylo by to skoro dokonalé.

Výsledek budiž inspirací dalším zoufalcům, kteří zjistí, že kompatibilní konektor není kde koupit.

Dodatek: - Původní článek jsem napsal 2009-08-23, od té doby (rok 2024) se situace zlepšila, máme k dispozici 3D tisk.

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.