Galerie

Moje ZX Spectrum

Pár fotografií mého ZX Spectra

Sem jsem umístil pár obrázků pořízených v průběhu času, které se mi jinam nehodily, ale přesto jsem je z nějakého důvodu považoval za zajímavé.

ZX Spectrum +2 ZX Spectrum +2

Nejenom ZX Spectrum za běžného provozu (vpravo vidíte Voodoo Music Player v emulátoru X128 a nad monitorem část sbírky kazet se softwarem pro ZX Spectrum). Slabší ze dvou PC IP166MHz,48MB RAM mi pak několik let sloužilo jako linuxový server (router, firewall, samba, apache ...). Silnější jsem v té době používal jako hlavní PC a mělo konfiguraci IP233MHz, 64MB RAM, 2GB a 4GB HDD, CDROM, 8MB AGP grafika. Fotografie vznikly v červenci roku 2000. Oranžový dětský telefon byl v té době ještě funkční a sloužil jako soukromá linka ke kamarádovi do domu naproti (cca 40m vzduchem). Zapojili jsme ho v době, kdy jsme se oba zabývali ZX Spectrem a udržovali ještě v době, kdy už jsme měli zapojenou síť pomocí koaxiálu (tenký ethernet 10MBit). Užitečná hračka v době, kdy se nám o Skype, SIP a pod. ani nesnilo a mobily byly velmi drahé.

foto

Nahoře - ZX Spectrum pečlivě uložené v šuplíku během (volnočasově) nepříznivých období. Ta černá krabice vpravo je Betadisk, o něco níž je D/A a A/D převodník, vlevo na Spectru myš, UR-4, pár 3,5" disket v krabičkách, šedivý napájecí zdroj od PMD k napájení disketových mechanik a mraky kabelů. Ta destička v pytlíku GM Electronics je tehdy nedokončený modul ISO ROM 128.

ZX Spectrum +2 kazety

Na snímku je nově vyrobený Betadisk ještě bez krytu, za ním SIF připojený kabelem k PC, taktéž bez krytu, pak UR-4 a v ní DA převodník. Monitor je připojený přes RGB na konektoru Scart. Dosud používaný Betadisk je dočasně odložený vlevo u monitoru. Vpravo malá sbírečka originálních kazet. Nikdy jsem se cíleně originálky sbírat nesnažil, ale přesto se jich časem pár sešlo a jsem rád, že je mám.

ZX Spectrum +2 ZX Spectrum 48k+

Vlevo totální pracovní chaos. Vpravo ZX Spectrum 48k+ v klubové dílně s UR-4 připojenou k nepájivému poli.

Nějaké HW doplňky

foto Diskface foto DivIDE foto DA převodník

foto foto

O A/D převodníku viz zde.

Diskface Plus jsem kdysi získal společně s koupeným ZX Spectrum 48k alias gumákem. Mám k němu jen pár disket a dosud jsem nenašel čas se jím více zabývat, snad někdy. DivIDE 57B trochu starší verze, ale zapojená podle 57C a tudíž bez některých chyb. DA převodník od Petra Simandla (vymyslel zapojení a vyrobil plošný spoj) umožňující na ZX Spectru hrát softwarově samplovanou hudbu ve 4 samostatných kanálech.

Další staré obrázky

Pár obrázků periferií, které jsem kdysi dávno (červenec 2000?) pořídil pomocí scanneru, nemaje k dispozici fotoaparát. Kvalita tomu odpovídá, ale není to zas tak hrozné, vzhledem k tomu, jak snímky vznikly.

Novější fotky ve vyšším rozlišení najdete na dalším z mých webů egalerie.net.

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.