Můj software pro DOS

  • Sprite Editor ZIP 15 kB - Program umí editovat zatím pouze sprity veliké 32x32 bodů a pracuje jenom s výchozí paletou VGA13, ale pokud se učíte pracovat s grafikou je více než dostačující. Popis formátu spritů a ovládání programu je součástí nápovědy.
  • Sprite Grabber ZIP 11 kB - Tento program jsem si napsal proto, abych mohl vytvářet sprity jiných rozměrů než 32x32 bodů. I tento program má omezení, ale mnohem menší, Velikost spritu může být od 1x1 bod do 255x255 bodů, respektive 255x200, protože výška obrazovky je jen 200 bodů. Vstupem programu musí být obrázek ve formátu BMP 320x200 bodů, 256 barev. Na paletě nezáleží, ale chcete-li použít všechny sprity současně pak musí být paleta pro všechny stejná. Jako průhledná barva je momentálně volena barva bodu v levém horním rohu.
  • ZX Screen Convertor ZIP 71kB - Velice jednoduchý prográmek na konverzi standardních souborů BMP o rozměrech 256x192 bodů monochrom na standartní obrázek pro ZX Spectrum (s původním jménem a příponou SCR), opět monochromatický, opět 256x192. Tento program jsem napsal ve FreePascalu a díky tomu je bohužel poněkud delší a vyžaduje extender cwsdpmi.exe, protože Free Pascal vytváří kód pro chráněný režim procesoru. Nicméně naproti tomu program umí pracovat s dlouhými názvy v DOSovém okně WIN 32 (tj. NT, W95, W98 ...) a má ještě další drobné výhody.
  • PRG74188 TGZ 12kB - Ovládací program na programování 74188, zdrojáky pod GPL 2 jsou součástí balíčku. Program jsem napsal při jednorázovém experimentování s tímto obvodem. Ani tomuto novějšímu programu se nehodlám věnovat.

Vše co odsud stáhnete a použijete činíte pouze na vlastní nebezpečí a bez jakékoliv záruky.

Některé programy vznikly v období, kdy jsem se s programováním na PC teprve seznamoval. V té době jsem zkoušel leccos a mimo jiné mi přišlo nejjednodušší programovat pro DOS, protože to bylo tehdy nejpodobnější tomu co jsem znal ze ZX Spectra. Plány byly veliké, ale skončilo to u několika málo prográmků, kterým se dnes už nijak nevěnuju.

Vše by mělo fungovat, protože jsem to zkoušel, ale pokud to fungovat nebude, tak holt máte smůlu. Programoval jsem to jen pro zábavu a nyní se těmto programům nevěnuju a věnovat nejspíš nikdy nebudu. Vše by mělo teoreticky běhat i na i386, ale nezkoušel jsem to. Zveřejnění zdrojových kódů se z principu nebráním a zveřejňuji pokud mohu. Pokud chybí, tak jsou archivované na starých médiích a já nemám čas je hledat.

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.