GALPROG

Co to je?

Galprog je jednoduchý přípravek pro programování obvodů GAL pomocí ZX Spectra. Původním autorem je Jan Drexler, vyrobil ho v roce 1992, později dal do oběhu dokumentaci a ta někde dlouho ležela. Jelikož Velesoft zveřejnil to co měl v archívu, nezbývá než ho trochu doplnit tím, co jsem spáchal já.

Ve Velesoftově balíčku jsou schémata, pinout GALů a čtyři varianty programů pro obvody GAL16V8, GAL16V8A, GAL20V8 a GAL20V8A (kdyby někdo měl zájem doprogramovat podporu pro GAL20V10 bude velmi vítán). Schéma se mi nelíbilo a chtěl jsem si Galprog vyrobit, takže jsem ho překreslil do Eagla, navrhl plošný spoj, udělal prototyp. Výsledek můžete vidět na obrázku.

fotka galprog

Plošný spoj jsem se za každou cenu snažil udržet jednostranný, proto je docela hodně propojek. Konektor pro připojení k UR-4 je na cca 10cm kabelu, ale není to nezbytně nutné. Je to jen kvůli snadnějšímu vytahování GALů z patic, protože jsem nepoužil patice s nulovou silou.

Před prvním zapojením je vhodné připojit pouze napájecí zdroj (ten konektor u trimru) a trimrem nastavit programovací napětí na 16,5V - nejlépe se měří na vývodu R12 blíž ke stabilizátoru. Toto napětí po připojení GALu o něco málo klesne, zdroj je dost měkký, v mém případě cca na 14V, ale je vyzkoušeno, že programování většinou funguje i při 11V, takže mírný pokles cca o 2V není kritický. Nicméně je lepší, když se programovací napětí blíží 16,5V co možná nejvíc.

A ještě jedna drobnost. Nesnažte se nahradit 74LS06 třeba 74LS04, kterých se častěji povaluje po šuplících velké množství takže to trochu láká. 74LS06 má výstupy s otevřeným kolektorem a vydrží napětí až 30V, kdežto běžné LS04 vydrží v závislosti na kusu cca 7V.

Drobné zlepšení zdroje původního návrhu

Trimr nastavující úbytek napětí je sice funkční řešení, ale ještě lepší je použít zenerovu diodu, resp. já použil dvě 5V1 a 6V8 zapojené v sérii, na nich je pak úbytek napětí 11,9V (naměřeno 11,38) plus 5V na 7805, celkem 16,9 (naměřeno 16,44V). Zdroj jsem pak pokusně zatížil cca 680Ω rezistorem, napětí na vstupu kleslo z cca 23,5V na 22,5V, na výstupu pak z 16,44 na 16,43, takže zcela nepatrně, proud odporem jsem naměřil lehce přes 24mA a odpor byl po chvilce zahřátý asi na 40°C. Takže pro daný účel zcela postačující řešení.

Download

[ Zpět na hlavní stránku ]

Tento web je převážně o ZX Spectru, kompatibilních počítačích a jiném zajímavém hardwaru. Naleznete-li chybu, nebo byste rádi cokoliv co s tímto souvisí, můžete mi napsat email. Stručně o mém webu zde.