DA převodník nejenom pro A.S.E. player

Úvod

Amiga Sound Emulátor (zkráceně A.S.E.) je přehrávač amigáckých modů pro ZX Spectrum, který používá tříkanálový DA převodník s výstupem ACB stereo, stejně jako se u nás používá zapojení kanálů AY-3-8912.

Převodník je tříkanálový proto, protože je zapojený na interface UR-4 používaný v té době naprostou většinou uživatelů Betadisku pro které je přehrávač určen. Obvod MHB8255 v UR-4 má tři osmibitové brány a na každé z nich je jedna odporová R-2R síť. Jednodušší to být nemohlo.

Přehrávače

A.S.E. player je určen (zatím?) jen pro Betadisk a lze ho stáhnout tady. Existuje několik verzí, poslední, kterou jsem viděl je verze 2.0.

A.S.E. player používá při přehrávání značně zjednodušenou strukturu amigáckých modů. Neumí měnit hlasitost kanálů a další méně důležité efekty. Redukci jednoho kanálu A.S.E. řeší tak, že všechny samply jsou ve skutečnosti 7 bitové a v kanálu C se sčítají před zápisem na port. Nicméně používat se dá a ve své době byl jediným programem, který něčeho takového vůbec byl schopen.

Samplerate A.S.E. playeru verze 2.0 se pohybuje mezi 5,63 až 6,07kHz na kanál. V kanálu C se sice sčítají dva kanály MODu, ale to trvá zhruba dvojnásobek času oproti kanálům A a B, takže se to vyrovná.

screenshot přehrávače a.s.e. screenshot přehrávače a.s.e.

Kromě A.S.E. playeru existuje i rutina od Tritona, která je A.S.E. velmi silně inspirována, hraje o něco stabilněji s vyšším samplerate, ale nikdy nebyla rozšířena, protože používá jinak strukturovaná data.

Triton napsal verze dvě. Jedna se jmenuje XMOD a druhá HSTAB. XMOD přehrává se samplerate 8,1 až 8,7kHz na kanál. HSTAB přehrává se samplerate 7,67 - 7,25kHz, kolísá, ale vzhledem k možnostem Z80 v ZX Spectru relativně málo na relativně vysokém samplerate.

Na konci textu jsou odkazy na nějaké ukázkové diskety se skladbami pro A.S.E. a DA převodník.

Dalším přehrávačem, který lze s tříkanálovým DA převodníkem použít je Sampletracker. Kromě DA převodníku umí přehrávat i na AY-3-8912 a dokonce na jednobitový speaker. Proto jsou na převodníku přepínače, které ho přepnou do 4bit režimu kompatibilního s AY.

screenshot přehrávače sampletracker

Sampletracker mi při měření uchystal malé překvapení, protože zvládá samplerate na kanál 11,74kHz a to zcela stabilně bez kolísání frekvence. Alespoň jsem nebyl schopen se svým osciloskopem žádné kolísání samplerate změřit.

Zajímavou konkurencí A.S.E. byl přehrávač od Štěpána Obdržálka, ke kterému sestavil 4 kanálový DA převodník Petr Simandl. Jeho přehrávač je původně určen pro ZX Spectrum +3 a umí přehrávat MODy přímo z FAT12 disket včetně hlasitostních efektů. Existuje i verze pro Betadisk. Nevýhodou je, že konstrukce převodníku je složitější a nedokázal si ho doma zbastlit kdokoliv už kvůli oboustranému plošnému spoji.

Bohužel tento přehrávač je rychlostně silně nestabilní, samplerate výrazně kolísá někde mezi 28 - 33kHz pro všechny kanály (tj. cca 7 - 8kHz na kanál). Kvalita zvuku je díky tomu bohužel mizerná (zatímco A.S.E. a spol se více drží okolo nějaké střední hodnoty v malém rozsahu). Narozdíl od A.S.E. musí zapisovat data na DA vždy i když se hodnota nemění, protože zápisem se kanály rotují. Krom toho provádí konverzi automaticky - leckdy lze kvalitu výrazně zvýšit ručním resamplováním a přehráváním v jiné oktávě, což takto není možné.

DA Out

Snažil jsem se udělat celý převodník co možná nejmenší a zároveň maximálně jednoduchý a levný. Proto je celý navržen na jednostranném plošném spoji s použitím SMD rezistorů velikosti 0805. Pár drátových propojek, tři přepínače, datový konektor a audio 3,5mm jack - nic víc neobsahuje.

foto foto

Download

Opravené chyby a změny

  • 16.2.2008 - text napsán
  • 17.2.2008 - aktualizováno, doplněny naměřené frekvence
  • 2.5.2008 - doplněny fotky menší verze DA převodníku
  • 20.10.2016 - aktualizace

[ Zpět na hlavní stránku ]

Cygnusova stránka o ZX Spectru a kompatibilních počítačích byla napsána (přepsána) výhradně pomocí svobodného Open Source softwaru. V případě že naleznete chybu, nebo byste rádi cokoliv co se ZX Spectrem souvisí, neváhejte mi napsat na některý z mých emailů, nebo pracovně do zaměstnání. Stručně o mém webu se můžete dočíst zde.